אתרים יהודיים בניו יורק

מטה חב"ד העולמי בברוקלין

מטה חב"ד בברוקלין, המכונה גם "770" על שם מספר הבית, הוא מרכז פעילותה של חסידות חב"ד העולמית. המבנה, הממוקם ברחוב איסטרן פארקווי 770, שימש בעבר כבית מדרשם של שני האדמו"רים האחרונים של חב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון ורבי מנחם מנדל שניאורסון.

היסטוריה:

  • הבניין נרכש בשנת 1940 על ידי חסידי חב"ד, זמן קצר לאחר הגעת רבי יוסף יצחק שניאורסון לארצות הברית.
  • רבי מנחם מנדל שניאורסון, יורשו של רבי יוסף יצחק, התגורר ועבד בבניין עד לפטירתו בשנת 1994.
  • מאז פטירתו של רבי מנחם מנדל שניאורסון הפך המבנה למקום עלייה לרגל עבור חסידי חב"ד מכל רחבי העולם.

אפשרויות ביקור:

  • סיור: לעתים קרובות מציעים למבקרים סיור במבנה, הכולל ביקור בבית הכנסת, חדרו של רבי מנחם מנדל שניאורסון וספריית חב"ד.
  • תפילות: ניתן להשתתף בתפילות בבית הכנסת של המרכז.
  • מוזיאון/מרכז מבקרים: המוזיאון של מרכז חב"ד מספר את סיפורה של חסידות חב"ד, תוך שימוש בתצוגות אינטראקטיביות וטכנולוגיות מתקדמות.

טיפים למבקרים:

  • יש להתלבש בצניעות.
  • צילום אסור בתוך המבנה.
  • מומלץ להקדיש כשעה לביקור במקום.

דרכי הגעה: ההגעה למקום ממנהטן קלה מאוד. 

לסיכום:

מטה חב"ד בברוקלין הוא אתר היסטורי וחשוב עבור חסידות חב"ד. הביקור במקום מאפשר ללמוד על תולדות החסידות, להתרשם מפועלו של רבי מנחם מנדל שניאורסון ולחוות את האווירה הייחודית של קהילת חב"ד.

ציון הקבר

מרכז אהל חב"ד-ליובאוויטש נמצא בצמוד לציון קבר הרבי ("האהל"). הוא הוקם על ידי הפילנתרופ הרב יוסף י. גוטניק ממלבורן, אוסטרליה.

המרכז פתוח 24 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע. הוא כולל בית כנסת, ספרייה ומקום נוח לכתיבת פתקים להנחה על ציון הקבר. במקום גם סידורי תפילה, כיסויי ראש וכיבוד קל.

הדרך הנוחה ביותר לגישה לאהל – בכל שעות היום או הלילה – היא דרך חצר המרכז, בה יש שביל המוביל ישירות לאהל.

דרכי הגעה:

הסעה:

הכי פשוט לקחת את ההסעה שיוצאת מדי יום (ראשון עד שישי) מפינת Kingston Ave & Eastern Parkway (ליד מטה חב"ד העולמי) ברוקלין, ניו יורק, לוח הזמנים: 8:00 בבוקר, 11:00 בבוקר , 14:00 ו-19:00 (האוטובוס בשעה 19:00 אינו פועל בימי שישי). האוטובוס נשאר באהל למשך חצי שעה ויוצא חזרה ל"770" בשעות 9:45, 12:45, 15:45 ו-20:45 (האוטובוס ב-20:45 אינו פועל בימי שישי).
הגעה למטה חב"ד ממנהטן: סעו ברכבת "3" לתחנת קינגסטון אווניו. התחנה צמודה ל"770".

תחבורה ציבורית:
סעו ברכבת E, J או Z למרכז ג'מייקה – Parsons/Archer (תחנה אחרונה), ואז קחו את האוטובוס Q84, לשדרה 120 עד רחוב 226 (נסיעה של 20 דקות), רדו מהאוטובוס ולכו מזרחה בשדרה 120 עד רחוב 227. פנו ימינה והמשיכו בלוק אחד עד שדרות פרנסיס לואיס. אהל חב"ד ליובאוויטש הוא הבית בצד הנגדי של הרחוב.

כתובת: 

226-20 Francis Lewis Blvd, Queens, NY 11411

המוזיאון היהודי The Jewish Museum

The Jewish Museum בניו יורק הוא מוזיאון יהודי חשוב ומוביל בעולם. המוזיאון נוסד בשנת 1904 וממוקם בשדרה החמישית במנהטן, שדרת המוזיאונים. המוזיאון מציג אוסף גדול ומקיף של אמנות, חפצים ותרבות יהודית מכל העולם ומתקופות שונות. בין הפריטים הבולטים באוסף ניתן למצוא ציורים, פסלים, כלי כסף, טקסטיל, כתבי יד עתיקים ועוד.
במוזיאון מתקיימות תערוכות מתחלפות לאורך השנה בנושאים מגוונים הקשורים להיסטוריה, לתרבות וליצירה יהודית. 
בנוסף לתצוגות הקבועות והמתחלפות, מארח המוזיאון אירועי תרבות, הרצאות, סיורים מודרכים ופעילויות חינוכיות. The Jewish Museum מהווה את אחד המוסדות החשובים והמשפיעים ביותר בתרבות היהודית בארצות הברית ובעולם.

שעות פתיחה: א,ב,ש 11:00-18:00, חמישי 11:00-20:00, שישי 11:00-16:00.
סגור בימי שלישי ורביעי, ובחג ההודיה.
כרטיסים: 18$, מעל גיל 65 – 12$, סטודנטים 8$, ילדים עד גיל 18 חינם.
כניסה בשבת ובחגים יהודיים בחינם! הנה לכם רעיון לפעילות בשבת.

מוזיאון המורשת היהודית The Museum of Jewish Heritage

מוזיאון המורשת היהודית  נמצא בסמוך לבאטרי פארק בדרום מנהטן. המוזיאון הוקם בשנת 1997 ועוסק בשואה ובמורשת היהודית. התצוגה המרכזית במוזיאון היא תערוכה קבועה על השואה המשלבת חפצים היסטוריים, יצירות אמנות וסיפורים אישיים מפי ניצולי שואה. בנוסף ישנה תצוגה על הקהילות היהודיות שחיו באירופה לפני השואה.

בין הפריטים הבולטים במוזיאון ניתן למצוא ציורים ממחנה ההשמדה אושוויץ, ספר תורה שניצל מהשואה וחפצים שהוברחו למחנות. כמו כן ישנו ארכיון וידאו עם עדויות של ניצולי שואה.

המוזיאון מציג גם תערוכות מתחלפות ואירועי תרבות הקשורים למורשת היהודית. בנוסף ישנו מרכז חינוך וספרייה. המוזיאון משמש כאתר הנצחה חשוב לשואה ולהיסטוריה של העם היהודי.

בונוס – בקומה השניה במוזיאון יש מסעדה כשרה – LOX at Café Bergson המשקיפה על נוף נהדר של נהר ההאדסון ופסל החירות (אפשר להגיע למסעדה בלי לקנות כרטיס למוזיאון). פרטים מלאים על המסעדה כאן.

שעות פתיחה: ראשון ורביעי 10:00-17:00, חמישי 10:00-20:00, שישי 10:00-15:00.
סגור בימי שני, שלישי ושבת.
סגור בחג ההודיה ובחגים היהודיים.
כרטיסים: 18$, פנסיונרים – 12$, סטודנטים 12$, ילדים עד גיל 12 חינם.
כניסה בחינם בימי חמישי בין השעות 16:00-20:00 (צריך עדיין לקנות כרטיס, המחיר יתאפס ל0).
כניסה חינם לניצולי שואה.

Scroll to Top