עירוב ברומא

עירוב הוא מושג הלכתי שמאפשר לטלטל חפצים בשבת בתוך תחום מוגדר.

על פי ההלכה, אסור לטלטל חפצים מרשות היחיד (כגון בית פרטי) לרשות הרבים (כגון הרחוב) בשבת. כדי לאפשר טלטול חפצים בין בתים שונים או ברחובות שכונה, נהוג לערב את השטח כולו ל"רשות" אחת גדולה על ידי עירוב. העירוב נעשה על ידי מתיחת חוט או גבול פיזי אחר בשטח המיועד להיכלל בעירוב. העירוב הוא כסימן וכמקשר בין הבתים והרחובות באותו שטח, ומאפשר לראות את כולם כרשות אחת. כך ניתן לטלטל חפצים בין הבתים והרחובות שבתוך תחום העירוב, מאחר וכולם נחשבים עתה לרשות אחת גדולה. העירוב מקיף לרוב שכונה או רובע עירוני, ומאפשר טלטול חופשי בתוך האזור המוגדר.

ברומא אין עירוב ועל כן צריך להערך בנושא טלטול חפצים.

כמה טיפים שאולי יקלו עליכם:

  • ברומא פזורות ברזיות עם מים קרים ברחבי העיר. המים זורמים באופן קבוע. צאו לטייל ללא בקבוקי מים ופשוט תשתו בדרך מהברזיות האלה.
  • להצטייד ב"חגורת שבת" כדי לקחת את המפתח של החדר. ניתן לרכוש במכולת הכשרה בגטו או לקבל בחלק מבתי המלון הכשרים וכן בבית הכנסת הגדול לאחר תפילת שחרית ביום שישי. אם אתם במלון עם דלפק קבלה פשוט תשאירו שם את המפתח.
  • מותר לטלטל רק דברים שנחשבים חלק מהלבוש, ויש מחלוקת בין הפוסקים לגבי חפצים כגון שעון, כובע, משקפי שמש. לפי דעות רבות ניתן להקל בכך בימינו.
  • ילדים ותינוקות – מלכתחילה אין לשאת על הידיים ילד או תינוק, אך מותר לתת יד ולסייע להם בהליכה. ילד שיודע ללכת אפילו קצת, מותר להרים ולשאת אותו על הידיים או להסיעו בעגלה (שאין בה חפצים נוספים). אין לקחת עם הילד מוצץ או חפצים אחרים. תינוק שאינו יודע ללכת אסור לשאת אותו.
  • ראו פירוט בחוברת צוהר בנושא כשרות ושבת בחו"ל.
Scroll to Top