אתרים ואטרקציות מומלצים ברומא

אתרים היסטוריים

הקולוסיאום, גבעת פלטין והפורום הרומאי

הקולוסיאום הוא אחד האתרים המפורסמים והמרשימים ביותר ברומא העתיקה. הוא נבנה במאה הראשונה לספירה על ידי הקיסר וספסיאנוס, ששלט באימפריה הרומית בין השנים 69–79 לספירה. וספסיאנוס הקים את הקולוסיאום כחלק ממתחם בידור ומשחקים עצום שנקרא הפורום, וכלל גם את בתי המרחץ ומבנים נוספים.

הקולוסיאום עצמו היה אמפיתיאטרון אדיר ממדים שיכול היה להכיל קהל של למעלה מ-50 אלף איש. הקהל היה מגיע לקולוסיאום כדי לצפות באירועי בידור שונים, כמו קרבות גלדיאטורים מרתקים ואכזריים, תחרויות ספורט ומופעים מיוחדים הכוללים חיות פרא. חלק מהופעות ה"בידור" שנערכו בקולוסיאום היו למעשה הוצאות להורג פומביות של שבויים, אסירים ומורדים, בהם גם יהודים רבים. לעיתים הושלכו האסירים כטרף לחיות טרף רעבות, ולעיתים נצלבו או הומתו בדרכים אכזריות אחרות. טבח זה, לעיני אלפי הצופים הנלהבים ביציעי הקולוסיאום, שיקף את צידה האכזרי וצמא הדם של רומא.

כיום חורבות הקולוסיאום הן אתר תיירות מרכזי ופופולרי מאוד המהווה סמל היסטורי ואדריכלי לעוצמתה ופארה של רומא העתיקה בתקופת שיאה. גודלן הרב של חורבות הקולוסיאום מעיד גם על הישגי ההנדסה והבנייה המרשימים של הרומאים בעת העתיקה.

הפורום הרומאי הנמצא בסמוך נבנה בעמק שבין 3 הגבעות החשובות של רומא העתיקה – גבעת הקפיטול (עליה עמד מזבח זאוס), גבעת הפלטין (שהיתה אזור מגורי הקיסרים והאצולה) וגבעת צ'ליו – עליה הוקם הקולוסיאום. בפורום היו המקדשים ומבני הציבור של העיר רומא. בפורום נמצא שער קונסטנטינוס שהוא הגדול שבשערים ושער טיטוס, עליו תבליט המנורה המפורסם. לא ניתן לראות את המנורה ללא כניסה למתחם עם כרטיס.

גבעת פלטין (Colle Palatino) נמצאת בין הפורום רומאנום ובין הקולוסאום, סמוך מאוד לפורום ואזור המרכז העתיק של העיר.

גבעת פלטין שימשה בעבר כאתר מגורים של המעמדות הגבוהים ברומא, ובמיוחד של בית המלוכה. על הגבעה נבנו בתקופות שונות ארמונות ובתי מגורים פאר לקיסרים ולאצולה הרומית. אחד המבנים המפורסמים והמרשימים ביותר על הגבעה הוא הארמון של הקיסר אוגוסטוס, שנבנה במאה הראשונה לפני הספירה ושימש כמעונו הרשמי. הארמון כלל אולמות רבים, גנים נרחבים ומבני שירות.

גבעת פלטין משמרת עד היום שרידים רבים מהתקופה הרומית, הכוללים מקדשים, מבני מגורים, רחובות וכיכרות. 

מכיוון שהקולוסיאום הוא אחד האתרים הכי פופולריים ברומא, חובה להזמין אליו כרטיסים הרבה זמן מראש אחרת תיאלצו לעמוד בתורים ארוכים.

שעות פתיחה: בקיץ – 9:00-19:00, בחורף עד 16:30. כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה.

מחירים: החל מ18 יורו.

כניסה בחינם: ביום ראשון הראשון של כל חודש הכניסה בחינם. יש לעמוד בתור לקבל כרטיס בקופה. התורים אינסופיים, ממליצה בחום לוותר על התענוג.
בנוסף, כניסה חינם גם בתאריכים – 25 באפריל, 2 ביוני ו4 בנובמבר מדי שנה.

כתובת: Piazza del Colosseo, Roma

כרטיס הכניסה כולל כניסה לקולוסיאום ולפורום הרומאי וגבעת פלטין. יש להגיע כרבע שעה לפני השעה הנקובה בכרטיס. לפורום אפשר להכנס במהלך 24 שעות לפני או אחרי שעת הכניסה לקולוסיאום.

מה לא כלול בכרטיס הסטנדרטי? כניסה לארנה, לקומה התת קרקעית ולמפלס השלישי בקולוסיאום. המעוניינים בביקור מורחב צריכים לקנות כרטיס מתאים (בכפתור לרכישת כרטיסים).

הפנתאון

הפנתאון הוא אחד המבנים המפורסמים והמרשימים ביותר ברומא ואחד מפלאי העולם העתיק. הוא נבנה בין השנים 118 לשנת 128 לספירה על ידי הקיסר הרומי אדריאנוס כמקדש לכל האלים. הפנתאון עוצב בסגנון יווני עם כיפה גדולה שאינה נתמכת בעמודים (על ידי שיטות בניה מופלאות הקלו את משקלה, למשל השקעים בתקרה, והיא עומדת על תילה עד היום) וכן חזית מרשימה הכוללת עמודים ומדרגות.

גדולי הארכיטקטים של הרנסנס למדו כאן את פלאיה, ולדוגמה – והכיפה שבנה ברונלסקי בדואומו של פירנצה היא תוצאה של מה שלמד כאן (אם כי בסופו של דבר השתמש בטכניקות מעט אחרות).

הפנתאון כיום הוא אחת האטרקציות התיירותיות המרכזיות ברומא. מיליוני מבקרים פוקדים אותו מדי שנה כדי להתרשם מממדיו העצומים, מהאדריכלות שלו ומההיסטוריה העשירה הגלומה בו. הפנתאון נחשב לאחת הדוגמאות הטובות ביותר לאדריכלות רומאית קלאסית ששרדה עד ימינו.

הפנתאון משמש כאתר הקבורה של מלכי איטליה. החל מתקופת איחוד איטליה במאה ה-19, מלכי בית סבויה ולאחר מכן מלכי איטליה נקברו בפנתאון. בין השאר קבורים שם ויטוריו עמנואל השני, אומברטו הראשון וויקטור עמנואל השלישי. כמו כן קבורים בו אומנים כגון הצייר רפאל.

שעות פתיחה: 9:00-18:30

מחירים: בעבר הכניסה היתה בחינם, החל מיולי 2023 נדרש כרטיס כניסה. מחיר כרטיס 5 יורו בכניסה למוזיאון. אפשרויות לקניה מראש ודילוג על התורים בקישורים להלן.

טיפ: אם יש עליכם מזומן, יש תור נפרד למזומן שהוא בדרך כלל קצר משמעותית מהתור הרגיל.

כניסה בחינם: יום ראשון הראשון בכל חודש.

כתובת: Piazza della Rotonda, 00186 Roma

טירת סנט אנג'לו Castel Sant’Angelo

טירת סנט אנג'לו נבנתה במאה ה-2 לספירה כמאוזוליאום עבור הקיסר הרומי אדריאנוס. המבנה המרשים כלל את קברו של אדריאנוס, פסל ענק של הקיסר וגנים נרחבים.

במאות הבאות שימשה הטירה למטרות שונות:

 • בימי הביניים הפכה הטירה למבצר של משפחות אצולה איטלקיות שנלחמו על השליטה ברומא. הטירה עברה בין המשפחות אורסיני, סבלי ואחרות.
 • החל מהמאה ה-13 שימשה הטירה כבית כלא ובין האסירים המפורסמים שהיו כלואים בה היו ג'ורדנו ברונו ובן ג'ונסון.
 • גשר המלאכים המחבר את הטירה לצד השני של הטיבר נבנה במאה ה-17 ונקרא כך בגלל הפסלים של מלאכים המעטרים אותו אותם פיסלו תלמידיו של ברניני.
 • במאה ה-19 הפכה הטירה למוזיאון לאומנות ולאתר תיירות פופולרי.

כיום טירת סנט אנג'לו היא אחד האתרים המרשימים והמבוקרים ביותר ברומא. היא משלבת היסטוריה עשירה עם נופים מרהיבים ומוזיאון מקיף. בין שאר המוצגים במוזיאון ניתן למצוא:

 • הפסל הקולוסלי של הקיסר אדריאנוס – פסל שיש ענק של הקיסר במאוזוליאום שבטירה.
 • פסל המלאך המכונף – אחד הפסלים המפורסמים ביותר מהתקופה הרומית, הממוקם בגן הטירה.
 • פרסקאות מהמאה ה-15 שצייר פינטוריקיו.
 • אוסף פסלי שיש רומיים – פסלים רבים של אלים רומים, קיסרים ודמויות היסטוריות.
 • ציורי קיר מאת רפאל מהמאה ה-16 המתארים סצינות מהמיתולוגיה היוונית.
 • אוסף רהיטים וחפצי אמנות דקורטיבית מהתקופה הרומית והרנסאנס.
 • כלי נשק ושריון מימי הביניים כאשר הטירה שימשה כמבצר.

מהמפרסת בקומה החמישית נשקף נוף מדהים של רומא.

האוספים בטירת סנט אנג'לו מספקים מבט מקיף על התרבות והאמנות של רומא העתיקה ושל ימי הביניים באיטליה.

שעות פתיחה: ימים ג- א 9:00-19:30

סגור: בימי שני וב-25 בדצמבר.

מחירים: החל מ12 יורו.

טיפ: את הביקור בטירה אפשר לשלב עם ביקור בותיקן או ביקור באזור פיאצה נאבונה.

כניסה בחינם: לבעלי אזרחות של האיחוד האירופאי בני פחות מ18, לנכה + מלווה,  יום ראשון הראשון בכל חודש (אין צורך לשריין כרטיס מראש).

כתובת: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM

מרחצאות קרקלה - Terme di Caracalla

מרחצאות קרקלה (Terme di Caracalla) הוא מתחם ענק למרחצאות ציבוריים שנבנה ברומא בין השנים 212-216 לספירה, בתקופת שלטונו של הקיסר קרקלה.

המתחם נבנה כחלק ממפעל הבנייה הגדול של קרקלה ברומא, ונועד לשרת את צורכי הפנאי וההיגיינה של תושבי העיר. הוא כלל מרחצאות חמים וקרים, אולמות ספורט, סאונות, חדרי מנוחה ועוד. זה היה אחד ממתחמי המרחצאות הגדולים והמפוארים ביותר בעת העתיקה.

האתר משתרע על פני שטח עצום של למעלה מ-11 דונם, מוקף בחומה חיצונית מרשימה. במתחם ניתן לראות עד היום שרידים רבים, כמו אולם המרחצאות המרכזי, מאגרי מים, פסיפסים ועמודי ענק.

כיום משמש האתר כאטרקציה תיירותית פופולרית הפתוחה למבקרים. בקיץ מתקיימים בו גם מופעי אופרה והופעות מוזיקליות, על רקע השרידים המרשימים של המרחצאות העתיקים. טרמה די קרקלה הוא אתר היסטורי חשוב המעניק הצצה לתרבות הפנאי ואורח החיים ברומא העתיקה.

המרחצאות סמוכות לקולוסיאום ולסירקוס מקסימום.

איך מגיעים: תחנת המטרו Circo Massimo (קו B) ואז כ400 מטר הליכה או באוטובוסים 760, 628.

שעות פתיחה: 9:00-19:00 בקיץ, 9:00-17:30 בחורף, 9:00-16:30 בחודשים ינואר ובפברואר.
סגור: בימי שני וב-16 באוגוסט.

מחירים: החל מ10 יורו.

טוב לדעת: בתקופת הקיץ מתקיימות אופרות באתר.

כניסה בחינם: ב-25 באפריל, 2 ביוני ו4 בנובמבר.

כתובת: Viale delle Terme di Caracalla, 00153 Roma

סירקוס מקסימוס - Circus Maximus

קירקוס מקסימוס (Circus Maximus) היה אצטדיון ומסלול מרוצי סוסים ומרכבות ענק ברומא העתיקה.

המתחם נבנה בעמק שבין גבעת פאלאטין לגבעת אוונטין, והפך לאחד מסמליה המוכרים ביותר של העיר. אורכו של המסלול היה כ-600 מטר ורוחבו כ-150 מטר, מה שהפך אותו לאצטדיון הגדול ביותר בעולם העתיק. הוא יכול היה להכיל, לפי הערכות, בין 150,000 ל-250,000 צופים.

האתר שימש כאתר המרכזי לקיום מרוצי סוסים, תחרויות מרכבות ואירועי ספורט מול קהל רב. מלבד תחרויות, נערכו בו גם חגיגות דתיות, מצעדים צבאיים ומופעים שונים להנאת ההמונים.

הסירקוס הוקם לראשונה במאה ה-6 לפנה"ס אך עבר שינויים ושיפוצים רבים לאורך הדורות. כיום נותרו ממנו בעיקר שרידי יסודות המבנה העתיק, שעדיין מעידים על גודלו וחשיבותו ברומא העתיקה. האתר מהווה אטרקציה תיירותית פופולרית בעיר.

לחצו כאן למידע נוסף

איך מגיעים: תחנת מטרו Circo Massimo

שעות פתיחה: תמיד.
מחירים: חינם.

כתובת:Via del Circo Massimo, 00186 Roma

מוזיאונים וארמונות

מוזיאוני הותיקן

מוזיאוני הוותיקן מהווים יעד תיירותי פופולרי ביותר עבור מיליוני מבקרים מדי שנה. הם ממוקמים בתוך עיר המדינה של הוותיקן ומציגים אוספים עשירים ומרשימים של אמנות, פסלים, תשמישי קדושה ואוצרות היסטוריים ותרבותיים.

זהו אחד המוזיאונים החשובים והמפורסמים בעולם. בין המוצגים הבולטים שבו ניתן למצוא יצירות מרהיבות של מיכלאנג'לו, רפאל ואמני רנסנס נוספים, פסלים קלאסיים ואוספים ארכאולוגיים נרחבים. אולמות המוזיאון מעוצבים בפאר רב והם עצמם מהווים יצירות אמנות.

אחד משיאי המוזיאון הוא ביקור בקפלה הסיסטינית המפורסמת, ובה ציורי קיר וציורי תקרה מדהימים שצוירו על ידי מיכלאנג'לו בין השנים 1508–1512. הפרסקאות, כמו "בריאת אדם" נחשבים לפסגת היצירה של הרנסאנס האיטלקי ויש אומרים לשיא השיאים של כל מה שרואים ברומא. שימו לב גם לציור "יום הדין האחרון" על הקיר, צויר 40 שנה לאחר התקרה. מיכאל אנג'לו צייר עצמו כגדול החוטאים שפשטו את עורו (שהוא מחזיק ביד) ושדינו נגזר לגיהנום. ביקור במוזיאוני הוותיקן הוא חוויה תרבותית ואמנותית יוצאת דופן ואני ממליצה לא לוותר עליו. 

למי שמקפיד שלא לבקר בכנסיות – האזור הבעייתי עליו תאלצו לוותר הוא הקפלה הסיסטינית (אם כי היא משמשת לתפילה רק לעתים רחוקות).
יש להקדיש לביקור לפחות 3 שעות ולקחת בחשבון דוחק רב כמעט לאורך כל השנה. חובה להזמין כרטיסים מראש אחרת תאלצו לעמוד בתורים של שעתיים-שלוש.

המלצה נוספת מנסיון אישי – כדאי מאוד להכנס עם הדרכה כי קשה מאוד להבין ולהכיל את מה שרואים לבד. לא השגתם סיור מודרך? ממליצה על הדרכה קולית באפליקציה Rick Steves

בכל זאת אתם מטיילים לבד? – תעשו את המסלול הקצר המכיל את כל ההיי לייטס. חדרי הפיסול היווני הקלאסי- הלניסטי (ממש ליד הכניסה), אולם המפות, 4 החדרים של רפאל ובמיוחד "אסכולת אתונה" הנמצאת בחדר ששימש כספריה של האפיפיור ובו ציורים רבים נוספים המשלימים זה את זה. משם ממשיכים עם ההמון עד לקפלה הסיסטינית.

עוד טיפ: ישנם סיורים בקבוצות קטנות מוקדם בבוקר, לפני שהמוזיאון נפתח לקהל (בשעות 7:00 עד 7:45 בבוקר). אם באתם בעונת התיירות או בקיץ הלוהט ממליצה על כך בחום. אתם תכנסו לפני כולם עם קבוצה קטנה ותהנו מסיור בלי הדוחק והלחץ האופיניים.

עוד אפשרות סופר מומלצת: לרכוש כרטיס לשעת הפתיחה הכי מוקדמת (8:00 בבוקר). בשעה זאת יש מעט אנשים יחסית והתור לבידוק זורם מהר. בפנים אתם תהנו מביקור בלי הצפיפות של ההמונים. מכיוון שהצפיפות הכי מורגשת בקפלה הסיסטינית אני מציעה לכם להכנס כאמור ב8:00 בבוקר, ללכת יחסית מהר את כל הדרך לקפלה הסיסטינית, ולאחר שתסיימו אותה בלי כל הלחץ והדוחק האופייניים חזרו לנקודת ההתחלה של המוזיאון ואז תעשו את המסלול בנחת (המדרגות המסולסלות יובילו אתכם ליציאה, אם רוצים לחזור למוזיאון פשוט מתחילים את המסלול מחדש בלי לרדת במדרגות). 

עם סיום הביקור המשיכו לכיכר סנט פטרוס. יש שתי דרכים להגיע – מיד אחרי הקפלה הסיסטינית יש פניה ימינה לדרך קיצור ישר לבזיליקה, אבל מעבר זה זמין רק במסגרת סיורים מודרכים (לא של המוזיאון) הכוללים את המעבר הזה. כל האחרים פונים שמאלה וחוזרים לכניסה ומשם לאורך החומה עד לכיכר.

שעות פתיחה:

שני עד שבת 9:00-18:00 (כניסה אחרונה בשעה 16:00)

כניסה חינם – יום ראשון האחרון של כל חודש (צפו לתורים ארוכים מאוד)

המוזיאון סגור בימי ראשון למעט יום ראשון האחרון בכל חודש (כניסה חינם כאמור)
כמו כן סגור בתאריכים הבאים: 1.1, 6.1, 11.2, 10.4, 1.5, 29.6, 15.8, 16.8, 1.11, 8.12, 25.12, 26.12, 31.12

לשעות הפתיחה המלאות והמעודכנות ראו כאן.

מחירים: החל מ28 יורו.

כתובת: Viale Vaticano, 00165 Rome

גני הותיקן Giardini Vaticani

גני הוותיקן (Giardini Vaticani) ממוקמים בלב רומא בתוך חומות עיר המדינה של הוותיקן. הגנים משתרעים על פני שטח של למעלה מ-50 דונם והם אחד האתרים הירוקים והמטופחים ביותר ברומא.

הגנים עוצבו בסגנון איטלקי עם שבילים, בריכות, מזרקות ופסלים. בגנים ישנם דשאים נרחבים, עצי זית עתיקים, שיחי ורדים, צמחי תבלין ומגוון עצים נדירים שיובאו מרחבי העולם.

אחד האזורים היפים בגנים הוא גן הערוגות (Giardino delle aiuole) עם ערוגות פרחים צבעוניות בסגנון גאומטרי. אזור אחר הוא הגן האנגלי (Giardino inglese) עם צמחייה פראית יותר.

בגנים ספסלים רבים, מזרקות ופסלים להנאת המבקרים. זהו אתר מיוחד ויפהפה למי שרוצה לחוות גנים איטלקיים מפוארים ומטופחים.

הגישה אל הגנים אפשרית רק בסיורים מודרכים המשלבים גם כניסה למוזיאון הותיקן. הביקוש עצום ויש להזמין הרבה זמן מראש.

שעות פתיחה זהות למוזיאון הותיקן:

שני עד שבת 9:00-18:00 (כניסה אחרונה בשעה 16:00)

כניסה חינם – יום ראשון האחרון של כל חודש (צפו לתורים ארוכים מאוד)

המוזיאון סגור בימי ראשון למעט יום ראשון האחרון בכל חודש (כניסה חינם כאמור)
כמו כן סגור בתאריכים הבאים: 1.1, 6.1, 11.2, 10.4, 1.5, 29.6, 15.8, 16.8, 1.11, 8.12, 25.12, 26.12, 31.12

לשעות הפתיחה המלאות והמעודכנות ראו כאן.

מחירים: החל מ49 יורו (כולל כניסה למוזיאון הותיקן)

כתובת: Viale Vaticano, 00165 Rome

המוזיאונים הקפיטולניים Musei Capitolini

המוזיאונים הקפיטולניים (Musei Capitolini) שוכנים על גבעת הקפיטולין ברומא והם המוזיאונים הציבוריים העתיקים ביותר בעולם שעדיין פעילים. המוזיאונים נוסדו בשנת 1471 על ידי האפיפיור סיקסטוס הרביעי שתרם יצירות אמנות רומיות עתיקות לאוסף המוזיאון.

היום המוזיאונים הקפיטולניים מאגדים בתוכם שני מוזיאונים מרכזיים – המוזיאון הקפיטוליני (Museo Capitolino) שמציג פסלים ויצירות רומיות, והגלריה הקפיטולינית לפיסול קלאסי (Galleria Capitolina) המתמחה בפסלים עתיקים.

המוזיאונים מציגים אוסף מרשים של פסלים, פרסקאות, מוזאיקות, כלי נשק ועוד מהתקופה הרומית העתיקה. בין האוצרות הבולטים נמנים הפסלים "מותו של אנכיזס" ו"הזאבה הקפיטולינית" (עותק שלה מוצב בכיכר בחוץ).

הבניינים והגנים של המוזיאונים הקפיטולניים עצמם הם בעלי ערך היסטורי רב. זהו אתר חשוב המעניק הצצה מרתקת לעברה המפואר של רומא העתיקה.

אתם עם ילדים? אולי תמצאו עניין בסיורים במוזיאון ברוח פרסי ג'קסון.

שעות פתיחה: 9:30-19:30
בתאריכים 24 ו-31 בדצמבר – 9:30-14:00
בתאריך 1 בינואר – 11:00-19:30

סגור: 1 במאי ו-25 בדצמבר

מחירים: החל מ30 יורו

כתובת: Piazza del Campidoglio 1 Rome

גלריית וילה בורגזה Borghese Gallery

גלריית וילה בורגזה (Galleria Borghese) היא אחת הגלריות החשובות והמרשימות ביותר ברומא. היא ממוקמת בתוך וילה בורגזה, בניין מפואר בסגנון הבארוק שנבנה בין השנים 1609–1613.

הגלריה כוללת אוסף מרשים של פסלים, ציורים ועתיקות שנאספו על ידי משפחת בורגזה העשירה והחזקה. בין היצירות הבולטות ניתן למנות פסלים מאת ברניני כ"דוד" ו"אפולו ודפנה", וכן ציורים ידועים כגון ה"מדונה עם ילד" מאת רפאל. חלק מהיצירות מוצגות בחדרים המפוארים של הווילה עצמה, מה שמוסיף לחווית הביקור. הגנים הנרחבים של הווילה גם הם פתוחים למבקרים.

גלריית וילה בורגזה מאפשרת הצצה לאופן שבו עשירי ואספני האמנות של הרנסאנס והבארוק חיו ואספו יצירות אומנות משובחות לבתיהם. זוהי חווית ביקור מהנה ומעשירה עבור כל חובב אמנות.

חובה להזמין כרטיסים מראש וכמה שיותר מוקדם כי הם אוזלים במהירות.

שעות פתיחה: ימים א, ג, ו, ש 9:00-19:00
יום ד 9:00-22:00
סגור: ימי שני

מחירים: החל מ24 יורו. הנחה לילדים עד גיל 17. ילדים עד גיל 6 בחינם.

כתובת: Piazzale del Museo Borghese 5 Rome

ארמון ברבריני Palazzo Barberini Museum

מוזיאון פלאצו ברבריני (Palazzo Barberini) הוא מוזיאון אמנות מרשים הממוקם בכיכר ברבריני, ארמון מפואר בסגנון הבארוק שנבנה במאה ה-17.

המוזיאון מציג אוסף גדול של אמנות איטלקית מהמאות 16 עד 18, כולל יצירות מאת ציירים ידועים כמו קראווג'ו, רפאל וטיציאן.

האוסף כולל ציורי שמן, פרסקאות, פסלים ותבליטים. אחד הציורים הידועים במוזיאון הוא "תהלוכת הלפידים" מאת אנדראה מנטנייה. המוזיאון מציג גם חדרים מפוארים בסגנון הבארוק כפי שהם נראו במקור.

מוזיאון פלאצו ברבריני ממוקם באזור מונטי ברומא, ליד מזרקת טרוי מפורסמת. זהו אתר היסטורי ואמנותי חשוב שמספק הצצה לתרבות רומא בתקופת הבארוק. המוזיאון פתוח למבקרים ומהווה יעד פופולרי לחובבי אמנות ברומא.

שעות פתיחה: ימים א-ש 10:00-19:00
סגור: ימי שני, ב25 בדצמבר וב1 בינואר.

מחירים: החל מ16 יורו.

כתובת: Via delle Quattro Fontane 13, Rome

מזרקות וככרות

מזרקת טרווי Piazza di Trevi

מזרקת טרווי נחשבת לאחת המזרקות היפות והמפורסמות בעולם ובוודאי שהיא היפה ברומא. היא ממוקמת בפיאצה די טרווי ברומא, מול כנסיית סנטה מריה אין טרווי.

המזרקה תוכננה על ידי האדריכלים ניקולה סלבי וג'אקומו דלה פורטה, ונבנתה בין השנים 1732-1762 בהזמנת האפיפיור קלמנס ה-12. במקור היא נבנתה כדי לספק מים לאזור זה של העיר מאקווה וירג'ינה – אמות המים העתיקות של רומא.

עיצוב המזרקה מרשים במיוחד. היא מורכבת מגוש סלע משיש וטרוורטין גדול שממנו נובעים מים ממספר פתחים. במרכז מתנשא עמוד גבוה עם פסלים של אלים ימיים וסמלים הקשורים למים.

סביב המזרקה ישנם פסלים רבים של דמויות מיתולוגיות כגון טריטון היושב על דולפין, וכן פסלה של האלה סלוס – אלת הבריאות. מי המזרקה נובעים מפיות הפסלים והדמויות ויוצרים מחזה ויזואלי מרהיב.

קיים מנהג עממי לזרוק מטבע לתוך המזרקה, בעיקר על ידי תיירים. המטרה היא להביע משאלה ולשוב ולבקר ברומא שוב בעתיד. המטבעות שנאספים במזרקה נתרמים לצדקה.

מזרקת טרווי הפכה לאחד הסמלים הבולטים של רומא. היא מוקפת בכיכר התוססת של פיאצה די טרווי, ומהווה אתר תיירות פופולרי ומקום מפגש אהוב גם על המקומיים. 

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza di Trevi, 00187 Roma

המלצה: סיור במזרקה ובעולם התת קרקעי מתחתיה לשרידי אמת המים העתיקה (הסיור באנגלית).  

פיאצה נאבונה Piazza Navona

פיאצה נאבונה היא אחת הכיכרות היפות והמרשימות ביותר ברומא, בעלת צורה אליפטית ייחודית ושלוש מזרקות מרהיבות במרכזה. הכיכר ממוקמת בלב העיר העתיקה, באזור הנקרא פאריונה, שהיה בעבר אתר מרוצי הסוסים (סירקוס) הגדול של הקיסר דומיטיאן.

המזרקה המרכזית נקראת מזרקת ארבעת הימים (Fontana dei Quattro Fiumi), והיא הושלמה בשנת 1651 על ידי הפסל והאדריכל ג'ובאני לורנצו ברניני. המזרקה מתארת ארבע דמויות המייצגות את נהרות הדנובה, הנילוס, הגנגס ונהר ריו דה לה פלטה, כשכל אחת מהן אוחזת בסמל המייצג אותה.

מצפון למזרקה המרכזית ניצבת מזרקת הסוסלואה (Fontana del Moro) עם פסל של לוחם מורי רכוב על דולפין, ואילו בדרום הכיכר נמצאת מזרקת נפטון (Fontana del Nettuno) עם פסלו של האל נפטון.

סביב לכיכר ממוקמים בתי קפה ומסעדות רבים, וכן אתרים היסטוריים כמו פלאצו פמפילי וכנסיית סנט אניאזי. זוהי כיכר תוססת ויפהפייה המהווה מוקד משיכה חשוב ברומא.

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza Navona, 00186 Roma

כיכר ונציה Piazza Venezia ואנדרטת עמנואל ויטוריו השני

כיכר ונציה היא אחת הכיכרות החשובות והמרכזיות בלב רומא המודרנית. הכיכר ממוקמת בסמיכות לאתרים היסטוריים מרכזיים כמו הפורום הרומי והקולוסיאום, מה שהופך אותה למוקד תיירותי ותחבורתי חשוב. הכיכר קרובה מאוד גם לגטו היהודי.

הכיכר מזוהה בעיקר עם המונומנט הגדול לכבוד ויטוריו עמנואלה השני, שכולל אנדרטה מרשימה ובתוכה מוזיאון על איחוד איטליה. סביב הכיכר ניצבים מבנים בעלי חשיבות אדריכלית והיסטורית כגון פלאצו ונציה מימי הביניים ומגדל השעון היפה.

קרבתה של הכיכר לאתרי העתיקות החשובים, כמו גם מיקומה על אחד הרחובות הראשיים של רומא, הופכים אותה לצומת מרכזי ואזור תיירות ומסחר פעיל ביותר. זוהי כיכר בעלת חשיבות רבה מבחינה היסטורית, תרבותית וחברתית ברומא המודרנית.

הכניסה למתחם האנדרטה הוא חינמי וניתן לעלות למרפסת התצפית בקומה הראשונה. יש גם מעלית שעולה לתצפית מהקומה העליונה, הנוף הנשקף ממנה פנורמי וכולל את הקולוסיאום והפורום הרומאי והיא מומלצת בחום (המעלית בתשלום אבל שווה כל יורו).

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza Venezia

פיאצה דל פופולו Piazza del Popolo

פיאצה דל פופולו (כיכר העם) היא אחת הכיכרות היפות והמפורסמות ביותר ברומא, בירת איטליה. הכיכר ממוקמת ברובע פריוני שבמרכז העיר ההיסטורית, כקילומטר אחד צפונית לבנייני הפורום רומנום והקולוסיאום.

הכיכר נבנתה במאה ה-19 על ידי האדריכל ג'וזפה ולצ'י, בסמוך לגני בורגזה הידועים. ולצ'י עיצב את הכיכר בצורת אליפסה גדולה, וריצף אותה בפסיפס מרשים של לבני בזלת שחורות ולבנות בדוגמאות שונות.

במרכז הכיכר ניצב אובליסק מצרי עתיק מהמאה ה-13 לפנה"ס, הנקרא "מחט ופלך", וסביבו מזרקה עגולה גדולה. עוד ניצבים בכיכר שני אובליסקים וארבע פסלים המייצגים נהרות באיטליה – הטיבר, הארנו, הפו והאדיג'ה.

סביב הכיכר ניצבים בניינים נאו-קלאסיים מרשימים, ובקצה הדרומי שלה נמצאת הכנסייה המפורסמת סנטה מריה אין טראסטוורה. הכיכר שימשה מוקד אירועים היסטוריים חשובים ברומא המודרנית.

כיום פיאצה דל פופולו היא אתר תיירות אהוב ומהווה גם מרכז בילוי וקניות פופולרי לתושבי רומא, עם עשרות בתי קפה ומסעדות מסביב לכיכר.

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza del Popolo, 00187 Roma

כיכר סנט פטרוס Piazza San Pietro

כיכר סנט פטרוס (Piazza San Pietro) היא הכיכר הענקית והמרשימה שלפני בזיליקת סנט פטרוס בוותיקן, בירתה של מדינת האפיפיור. הכיכר בצורת אליפסה, תוכננה במאה ה-17 על ידי ברניני , גדול אומני הברוק של איטליה, ומעוצבת בדמות זרועות שמחבקות את המאמינים.

במרכז הכיכר ניצב אובליסק עתיק וסביבו מזרקה מרשימה. בקצה הכיכר ניצבת החזית האדירה של בזיליקת סנט פטרוס.
מהמרפסת בצד ימין (כשהמבט לבזיליקה) נושא האפיפיור את נאומיו למאמינים שבכיכר. זו הבזיליקה הגדולה בעולם, שעוצבה על ידי גדולי האומנים של הרנסנס והבארוק, כאשר את הכיפה העצומה שלה עיצב מיכלאנג'לו.
בתוך הבזיליקה נמצא אולם תפילה ענק, שאורכו למעלה מ-200 מטר וגובה התקרה המרכזית מגיע ל-120 מטר. באולם מוצגים פסלים וחפצי אמנות מרשימים, כמו פסל הפייטה מאת מיכלאנג'לו, הפייטה הראשונה שהוא פיסל בגיל 24, והיקנתה לו את כינויו באיטליה "אל דווינו" – האלוהי. קישוטי זהב, שיש ופרסקאות מכסים את קירות ותקרות הבזיליקה.
מתחת לבזיליקה נמצאות קטקומבות (מערות קבורה) ובהן קבריהם של אפיפיורים לשעבר. כיכר סנט פטרוס והבזיליקה מהוות את ליבה של מדינת הוותיקן ונחשבות אתר חובה למבקרים ברומא.
כמובן שהבזיליקה לצערנו לא רלוונטית לכל מי שמקפיד שלא להכנס לכנסיות אך ניתן להתרשם מהכיכר העצומה ומהמבנה מבחוץ.
רצוי לשלב את הביקור כאן עם ביקור במוזיאוני הותיקן, לאחר הביקור יוצאים לפעמים ישירות לכיכר (תלוי בלחץ האנשים ובהחלטת המוזיאון) או שיוצאים לכניסה הראשית של המוזיאון ואז יש ללכת ימינה לאורך החומה עד שמגיעים לכיכר.
מהכיכר ניתן להמשיך כ-500 מ' לטירת סנטאנג'לו וחזרה למרכז העיר.

שעות פתיחה: (הכיכר) תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, הוותיקן

כיכר קמפידוליו Piazza del Campidoglio

כיכר קמפידוליו (Piazza del Campidoglio) היא כיכר היסטורית הנמצאת על גבעת הקפיטולין ברומא. הכיכר תוכננה במאה ה-16 על ידי מיכלאנג'לו כחלק מיוזמתו לשיקום האתר העתיק של גבעת הקפיטולין.

הכיכר מעוצבת בצורת טרפז, כאשר במרכזה ניצב פסל של מרקוס אורליוס רכוב על סוס. מאחור נמצא ארמון הסנאטורים, ואילו שלוש החזיתות האחרות מוקפות בארקדות עמודים זהות זו לזו.

על שלוש החזיתות ניצבים שלושה ארמונות זהים שתוכננו על ידי מיכלאנג'לו – ארמון השימורים (Conservator's Palace) מצפון, ארמון המוזיאון הקפיטוליני (Palazzo dei Capitolini) ממזרח וארמון העירייה (Senatorial Palace) מדרום.

הכיכר שוכנת על גבעה ממנה נשקף נוף פנורמי על הפורומים הרומיים ועל בזיליקת פטרוס הקדוש בוותיקן. גרם מדרגות ארוך מוביל מהכיכר עד למפלס הפורומים הנמוך יותר.

כיכר קמפידוליו היא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לעיצוב האורבני ולאדריכלות של תקופת הרנסאנס ברומא.

שעות פתיחה: (הכיכר) תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza del Campidoglio, 00186 Roma

כיכר ברבריני Piazza Barberini

פיאצה ברבריני (Piazza Barberini) נבנתה במאה ה-17 על ידי משפחת ברבריני, משפחת אצולה עשירה ומשפיעה שהייתה קשורה לאפיפיור אורבן השמיני. במרכז הכיכר ניצבת מזרקה מפורסמת עם פסל של נימפה טריטון המנגן בקונכייה.

סביב הכיכר נמצאות אטרקציות תיירותיות חשובות כמו גלריית ברבריני היוקרתית, כנסיית סנטה מריה דלה קונצ'זיונה וארמון ברבריני שמשמש היום כמוזיאון לאומנות עתיקה.

הכיכר וסביבותיה תוכננו בסגנון אדריכלי ברוק מרשים. זהו אחד המקומות היפים והאהובים ביותר על תיירים ותושבי רומא כאחד.

שעות פתיחה: (הכיכר) תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Piazza Barberini

כיכר הרפובליקה Piazza della Repubblica

כיכר הרפובליקה (Piazza della Repubblica) היא אחת הכיכרות ההיסטוריות והחשובות בלב העיר רומא בירת איטליה.

הכיכר נוסדה במאה ה-19 ונקראה במקור פיאצה אֶסְקְוִוילִינָה (Piazza Esquilina) על שם הגבעה הסמוכה. בשנות ה-80 של המאה ה-19 שופצה הכיכר בסגנון נאו רנסאנס ושמה שונה לפיאצה דלה רפובליקה כאות כבוד לרפובליקה האיטלקית הצעירה.

בכיכר בולטת במיוחד מזרקת הנימפה מן הים המעוטרת בפסלים וצמחייה ים-תיכונית. סביב הכיכר מבנים היסטוריים כמו בזיליקת סנטה מריה דלי אנג'לי, קפה נובצ'נטו המפורסם ובתי מלון יוקרתיים.

הכיכר שוקקת חיים עם מוזיקאי רחוב, אמנים וקריקטוריסטים. הכיכר קרובה מאוד לתחנת הרכבת טרמיני.

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: P.za della Repubblica, 00185 Roma

כיכר קולונה Piazza Colonna ועמוד מרקוס אוריליוס

כיכר קולונה (Piazza Colonna) היא אחת הכיכרות היותר ידועות ומרשימות במרכז רומא ההיסטורית.

עמוד מרקוס אוריליוס הניצב במרכז הכיכר הוא אחד המונומנטים הרומאיים המרשימים והשמורים ביותר ברומא. העמוד הוקם בשנת 180-192 לספירה לכבוד הקיסר מרקוס אוריליוס, לאחר ניצחונותיו במזרח. גובה העמוד הוא 35 מטר והוא עשוי משיש קארארה לבן. העמוד מעוטר בספירלה מרשימה של תבליטים המתארים את הניצחונות והכיבושים של אוריליוס לאורך הדנובה ובאסיה הקטנה.

בראש העמוד פסל ברונזה מזהב של הקיסר אוריליוס. הפסל המקורי אבד, והפסל הנוכחי הוא העתק מודרני.

עמוד מרקוס אוריליוס שרד בשלמותו ומהווה דוגמה מרשימה לאמנות הרומאית. הוא אתר תיירות פופולרי וסמל היכר של הכיכר.

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: P.za Colonna, 00187 Roma

אתרים יהודיים

בית הכנסת הגדול של רומא

בית הכנסת הגדול של רומא (Tempio Maggiore di Roma) נחשב לבית הכנסת העתיק והחשוב ביותר ברומא ומהגדולים באירופה כולה.

בית הכנסת נבנה ב-1904 בסגנון אדריכלי אקלקטי, המשלב אלמנטים מוריים וביזנטיים. אחד מסמלי ההיכר הבולטים שלו היא הכיפה הגדולה והמרשימה, שבניגוד למקובל בכיפות כנסיות, היא בעלת צורה מרובעת.

צורה ייחודית זו ככל הנראה נועדה הן כדי להשתלב עם קווי המבנה האורכי של אולם התפילה, והן כדי להבדיל את בית הכנסת מכנסיות נוצריות וליצור לו זהות ארכיטקטונית מובחנת.

בתוך בית הכנסת אולם תפילה מפואר עם עיטורים מרהיבים, וכן בית כנסת נפרד בנוסח ספרדי וכן מוזיאון עם אוספים יהודיים היסטוריים.

בית הכנסת משמש את הקהילה היהודית הגדולה של רומא, ומהווה אתר תיירות חשוב וסמל לנוכחות היהודית בעיר.

קראו עוד על ההיסטוריה של יהדות רומא כאן.

שעות פתיחה (המוזיאון): בימי חול 10:00-15:00
מחיר (כניסה לבית הכנסת כולל המוזיאון היהודי): 11 יורו למבוגר, 8 ילד, 6 סטודנט.
חינם: ילדים עד גיל 10, נכה+מלווה, ציבור המגיע לתפילות.
אין צורך להזמין כרטיס מראש אפשר לרכוש במקום.

כתובת: Lungotevere de' Cenci, 00186 Roma

זמני תפילה:

יום חול 7:45
בית הכנסת הספרדי 7:30

שבתות:

ערב שבת/חג – 20 דקות לפני השקיעה

שחרית של שבת וחג – 08:30 (קידוש בסוף)

מנחה של שבת – 20 דקות לפני השקיעה

הגטו היהודי

הגטו היהודי ברומא נוסד לראשונה בשנת 1555 על ידי האפיפיור פאולוס הרביעי, כחלק מיישום גזירותיו נגד היהודים. בתחילה שכן הגטו באזור הסמוך לנמל הישן של רומא, בין גבעת אבנטינו לבין נהר הטיבר.

אולם בשנת 1555, לאחר הצפה חמורה של הטיבר שפגעה קשות בגטו, הוחלט להעביר את הגטו היהודי למיקום חדש. המיקום החדש נקבע באזור גבעת הקפיטולין, ברובע המכונה 'ריונה' שבמרכז רומא ההיסטורית.

במיקום זה התקיים הגטו היהודי של רומא במשך למעלה מ-300 שנה נוספות, עד ביטולו באמצע המאה ה-19 לאחר איחוד איטליה. הגטו כלל את הרחובות שבין כיכר מטאי לגדות הטיבר, שם התפתחה הקהילה היהודית המקומית למרות התנאים הקשים.

שרידים בודדים מאותה תקופה, כגון בתי כנסת ואתרי קבורה, נותרו עד היום עדות למורשת הגטו היהודי העתיק של רומא.

מוזיאון השואה ברומא

מוזיאון השואה ברומא (Museo della Shoah di Roma) הוא מוזיאון ייחודי המנציח את זיכרון השואה וקורבנותיה מנקודת מבט איטלקית.

המוזיאון נפתח בשנת 2000 וממוקם בווילה ששימשה כבית כלא של המשטרה החשאית הפאשיסטית בין השנים 1943-1944.

התצוגה כוללת מסמכים, תמונות, סרטים וחפצים אישיים המתעדים את רדיפת יהודי איטליה ושילוחם למחנות ההשמדה.

המוזיאון מנציח את סיפוריהם האישיים של ניצולי שואה איטלקים ומציג את האנטישמיות והגזענות שהובילו לשואה באיטליה ובאירופה.

במוזיאון גם ארכיון, ספרייה ומרכז חינוך ללימוד ומחקר השואה.

שעות פתיחה
א-ה 10:00-19:00
ו 10:00-13:00
שבת סגור
כתובת: Via del Portico d'Ottavia, 29

פארקים וגנים

פארק וילה בורגזה Villa Borghese Park

פארק וילה בורגזה הוא אחד הפארקים הגדולים, היפים והחשובים ברומא. הפארק נבנה במאה ה-17 על ידי הקרדינל סקיפיונה בורגזה, אחיינו של האפיפיור פאולוס החמישי. הקרדינל בורגזה הוא שהזמין את בניית הווילה והגנים המפוארים בסגנון הרנסאנס, שתוכננו על ידי האדריכלים המהוללים של התקופה.

שטח הפארק העצום משתרע על פני 220 דונם בלב העיר, והוא כולל מבנים היסטוריים, פסלים ויצירות אמנות מתקופות שונות, גנים איטלקיים מטופחים, אגמים, מזרקות ועצים עתיקים.

האטרקציות המרכזיות בפארק הן גלריית בורגזה עם אוסף האמנות העשיר שלה, מוזיאון אתרוסקן לפיסול קלאסי, גן החיות, כיכר סיינה לתחרויות סוסים, הגנים הסודיים ששוחזרו ועוד.

ב-1903 נרכש הפארק על ידי ממשלת איטליה והפך לפארק ציבורי הפתוח לכול. פארק וילה בורגזה הוא אחד מאתרי הבילוי הפופולריים ביותר ברומא הן לתיירים והן לתושבי העיר, ונחשב לאחד הסמלים של רומא.

מומלץ – אפשר לשכור במקום קורקינט, אופניים או אופניים לזוג חצי חשמליים. התעריף הוא 12 יורו לשעה. יש כמה מפעילים למשל Bici Pincio – Rent a Bike (למי שלא בכושר יהיה קשה, למרות שזה חצי חשמלי)
המלצה נוספתסיור ברכב גולף חשמלי.

שעות פתיחה: תמיד
מחיר: הכניסה לפארק בחינם
כתובת
: 00197 Rome, Metropolitan City of Rome Capital

מומלץ להגיע לשער הכניסה פינצ'יאנה בכתובת Via Vittorio Veneto, 196, 00187 Roma. 
משם ללכת לוילה בורגזה ואז בהתאם לתכנית להמשיך לגן החיות, לטייל ברגל או לשכור אופניים ולטייל ברחבי הפארק. בסוף להגיע לתצפית על כיכר פופולו.

 

גן התפוזים - Giardino degli Aranci

גן התפוזים (Giardino degli Aranci) הוא גן קטן וייחודי הנמצא על גבעת אוונטינו ברומא, מול נוף מרהיב של העיר ושל הכיפה המרשימה של בזיליקת פטרוס הקדוש (בותיקן).

הגן שוכן בתוך חומותיה של מצודה ימי-ביניימית עתיקה שנבנתה במאה ה-13 על ידי משפחת סאבלי, על חורבות מצודה קודמת מהמאה ה-10. החומות המסיביות של המצודה מהוות היום את גבולותיו של הגן.

גן התפוזים נוסד בשנת 1932 על ידי האדריכל רפאלה דה ויקו, שעיצב מחדש את השטח שבין חומות המצודה כגן ציבורי קטן ומטופח. שמו של הגן ניתן לו על שם עצי התפוזים שניטעו בו לכבודו של סן דומניקו, שייסד מנזר סמוך במאה ה-13.

הגן בעל התכנון הסימטרי, עם שדרה מרכזית המובילה אל נקודת תצפית על העיר, הפך לאתר פופולרי לתיירים ותושבי רומא כאחד. זו נקודה מושלמת ליהנות מנופי העיר הנצחיים ולנוח לצל עצי התפוזים בלב רומא ההיסטורית.

טיפ: הגן נמצא במרחק הליכה קצר מהגטו היהודי ומתאים מאוד לטיול שבת ביחד עם גן הורדים והתצפית מחור המנעול.

טיפ נוסף: בגן מתקיימת מעין אשליה אופטית – כאשר עומדים בקצה השביל המוליך לתצפית הכיפה של בזיליקת סן פטרוס נראית ענקית אבל ככל שמתקרבים למרפסת התצפית היא הולכת וקטנה.

שעות פתיחה
אוקטובר עד פברואר – 7:00-18:00
מרץ וספטמבר – 7:00-20:00
אפריל עד אוגוסט – 7:00-21:00
מחיר: חינם
כתובת
: Piazza Pietro d'Illiria, snc

גן הורדים Il Roseto di Roma

גן הוורדים העירוני של רומא, ייחודי בעולם בשל מיקומו המרשים, על מדרונות גבעת האוונטין, מול שרידי הפלאטין, ממש מעל הקירקוס מקסימוס. הגן אמנם קטן אבל יש ממנו נוף מרהיב מהפלאטין ועד הכיפה של בית הכנסת הגדול של רומא.

המקום בו ניצב גן הוורדים יוחד לגידול לפרחים עוד מהמאה ה-3 לפנה"ס. במאה ה-16 כוסה המקום בגני ירק וכרמים. ב-1645 הפך לגן של הקהילה היהודית עם בית עלמין קטן.

מ-1934, לאחר העברת בית העלמין לווראנו, יועד המקום כפארק. ב-1950 הפך לאתר גן הוורדים העירוני החדש, לאחר שגן הוורדים העתיק שעל גבעת אופיו נהרס במלחמת העולם השנייה.

כאות תודה לקהילה היהודית שאיפשרה את הקמת גן הוורדים במקום קדוש, השבילים עוצבו בצורת מנורה.

בגן הוורדים כ-1,100 מיני ורדים מכל העולם. הרעיון להקים את הגן הוא של הרוזנת האמריקאית מרי גיילי סני, שקידמה אותו בשנות ה-30. ב-1933 נוסד במקום פרס הרוזות רומא.

טיפ: הגן נמצא מרחק הליכה קצר מהגטו היהודי ומתאים מאוד לטיול שבת נינוח וכיפי.

שעות פתיחה
הגן אינו פתוח כל השנה אלא רק בעונות הפריחה באביב ובסתיו בשעות 8:30-18:00
מחיר: חינם
כתובת
: Via di Valle Murcia n. 6 – 00153 Rome

הגנים הבוטניים

הגן הבוטני של רומא (Orto Botanico di Roma) הוא אחד הגנים הבוטניים העתיקים והחשובים בעולם. הוא הוקם במאה ה-19 על ידי האפיפיור פיוס התשיעי וממוקם על מורדות גבעת הג'אניקולו, וממנו נשקף נוף מרהיב של העיר רומא.

הגן מאכלס אוסף עצום של יותר מ-6000 מיני צמחים, המסודרים באוספים בוטניים שונים בהתאם לאזור הגאוגרפי והאקלים.

בין האוספים הבולטים ניתן למנות את אוסף הצמחייה הים-תיכונית, אוסף הפרחים האלפיניים, האוסף הטרופי עם צמחייה אקזוטית מאמריקה הדרומית, אפריקה ואסיה, ועוד.

בנוסף לאוספי הצמחים, בגנים ישנם מבנים היסטוריים כגון חממות מן המאה ה-19, פסלים, בריכות ומזרקות. הגן גם משמש כמרכז מחקר בוטני חשוב עבור אוניברסיטת לה ספיינצה ברומא.

הגן הבוטני פתוח לקהל הרחב ומהווה אתר תיירות פופולרי ברומא. הוא מציע סיורים מודרכים, פעילויות חינוכיות לילדים, אירועי תרבות שונים לאורך השנה וחווית ביקור ייחודית ומרגשת עבור חובבי טבע וצמחייה.

אין צורך להזמין כרטיסים מראש.

שעות פתיחה

רביעי עד ראשון – 9:00-16:30
שני ושלישי – 9:00-17:30

מחיר: 5 יורו למבוגר, 4 יורו לילדים מגיל 6-18 ולפנסיונרים (מעל גיל 65).
חינם לילדים עד גיל 5, נכה+מלווה.
חממת הפרפרים פתוחה בימים שלישי עד ראשון בשעות 10:30-16:00 וסגורה בימי שני. תוספת מחיר לכניסה לחממת הפרפרים – 5 יורו מגיל 4.

כתובת: Largo Cristina di Svezia, 24

תצפיות

תצפית מגבעת ג'אניקולו (Gianicolo)

תצפית מגבעת ג'אניקולו (Gianicolo), אחת הגבעות הגבוהות ברומא אשר ממנה נשקף נוף מרהיב של העיר. הגבעה נמצאת ממערב למרכז העתיק של רומא וצופה על נהר הטיבר.

בראש הגבעה ניצבת כיכר גריבלדי, על שם ג'וזפה גריבלדי שנלחם למען איחוד איטליה. בכיכר יש תצפית מומלצת לנוף העיר – אפשר לראות את כיפת הפנתאון המרשימה, ארמון ופסל ויטוריו עמנואלה השני, טירת סנטאנג'לו ועוד.

סביב כיכר גריבלדי ישנם מספר אתרים היסטוריים כמו כנסיית סן פייטרו אין מונטוריו שבה התחתן הצייר רפאל, והפסל הגדול של אניטה גריבלדי עם ילדיה.

בקצה הדרומי של הגבעה נמצאת "פונטנה דל ג'אניקולו" – מזרקה גדולה ומרשימה שתוכננה על ידי האדריכל ברניני. ממנה זורמים מי הג'אניקולו שהובאו במיוחד לרומא באמצעות אקוודוקט.

ישנם שבילי הליכה רבים על הגבעה, גינות ופינות ישיבה עם נוף מדהים. זוהי תצפית מומלצת מאוד ברומא, המאפשרת לראות נקודות ציון מפורסמות רבות בעיר במבט אחד.

שעות פתיחה: תמיד

מחיר: חינם

כתובת: Via Garibaldi, Salita di Sant'Onofrio

תצפית מגן פינצ'ו Passeggiata del Pincio

גן פינצ'ו Passeggiata del Pincio נמצא בפארק וילה בורגזה ובו נקודת תצפית מרהיבה על כיכר פופולו ועל העיר רומא.

הגן תוכנן ונבנה במאה ה-16 עבור משפחת בורגזה, כחלק מארמון וגנים נרחבים יותר. המתכננים המקוריים היו יאקופו ברוצקו וברתולומאו אמאנאטי.

גן פינצ'ו הוא דוגמה קלאסית לגן רנסאנס איטלקי, עם שבילים, בריכות מים, מזרקות ופסלים.

שעות פתיחה: תמיד. מומלץ להגיע בזמן השקיעה.

מחיר: חינם

כתובת: Viale Gabriele D'Annunzio, 00197 Roma

שווקים

שוק קמפו די פיורי Campo de' Fiori

שוק קמפו די פיורי (Campo de' Fiori) הוא אחד השווקים הפופולריים ביותר ברומא, ואחד המקומות הטובים ביותר לחוות את החיים הרומאיים המקומיים. השוק ממוקם בלב העיר, קרוב מאוד לגטו היהודי – בין כיכר נבונה לקולוסיאום, ומציע מגוון רחב של מוצרי מזון, מזכרות ועבודות יד.

השוק קיים כבר מימי הביניים, והוא שימש בעבר כמקום לעונשים והוצאות להורג. כיום, השוק הוא מקום תוסס ושוקק חיים, עם דוכנים צבעוניים שמוכרים פירות, ירקות, בשר, דגים, גבינות, פסטה, מאפים, ועוד. ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של פירות וירקות, כולל ארטישוקים, ברוקולי, תרד, סלרי, עגבניות, מלפפונים, תפוזים, לימונים, ועוד.

ניתן למצוא בשוק גם מוצרים כשרים כגון שמן כמהין ופסטות, תשאלו את המוכרים הם יודעים על מה מדובר.

טיפים לביקור בשוק קמפו די פיורי:

 • מומלץ להגיע לשוק מוקדם בבוקר, לפני שהתורים מתארכים.
 • היזהרו מהרמאים. ישנם דוכנים בשוק שמוכרים מוצרים במחירים מופקעים.
 • כדאי להצטייד מראש בשקית קניות רב פעמית.
 • אל תתביישו להתמקח עם המוכרים. זה חלק מהמסורת בשווקים האיטלקיים.

שעות פתיחה: השוק פתוח בימי שני עד שבת, בין השעות 07:00 ל-14:00.

מחיר: חינם

כתובת: Campo de' Fiori, 00186 Roma

שוק פורטה פורטזה (Porta Portese)

שוק פורטה פורטזה (Porta Portese) הוא שוק הפשפשים הגדול ביותר ברומא, והוא ממוקם בשכונת טרסטוורה. השוק פועל בימי ראשון בלבד, והוא מציע מגוון רחב של מוצרים, החל מפירות וירקות טריים ועד למזכרות עבודת יד, בגדים, כלי בית, תקליטים, ספרים ועוד.

פורטה פורטזה היה במקור שוק חקלאי שבו איכרים מהסביבה מכרו תוצרת טרייה, אך כיום הוא שוק עממי רב-תחומי (סטייל שוק רמלה לוד).

פורטה פורטזה הוא שוק זול למדי, שבו אפשר למצוא מציאות אמיתיות אם משקיעים זמן לחפש היטב בין הדוכנים. עם זאת, כדאי להיזהר מרכישת מוצרים מזויפים או לא איכותיים.

האווירה בשוק תוססת ושוקקת חיים כל הבוקר, כאשר אלפי סוחרים וקונים ממוקמים צפופים זה לצד זה ברחובות הצרים. יש להיזהר מהמולת הקונים ולשמור על חפצי הערך שלכם מפני כייסים.

דרכי הגעה: השוק נמצא במרחק 15 דקות הליכה מהגטו, ניתן להגיע עם מונית או עם חשמלית מס' 8 ולרדת בתחנת Viale di Trastevere.
השוק משתרע בין הרחובות Via Ippolito Nievo, Via Ettore Rolli ו-Via Portuense. 

שעות פתיחה: השוק פתוח בימי ראשון בלבד בשעות 7:00-15:00, מומלץ להגיע מוקדם ככל האפשר.

מחיר: חינם

כתובת: Viale di Trastevere

אחר

שכונת טרסטוורה Trastevere

שכונת טרסטוורה (Trastevere) נחשבת לאחת השכונות הציוריות ומלאות הקסם ביותר ברומא. השכונה ממוקמת מערבית לנהר הטיבר, פירוש שם השכונה הוא "מעבר לטיבר" בלטינית.

טרסטוורה היא אחת השכונות הוותיקות ביותר ברומא, שהשתמרה במקוריותה יותר משכונות אחרות בעיר. האזור התפתח עוד בתקופת האימפריה הרומית, מאחר שהיה קרוב לנמלים שלאורך הנהר.

בשכונה נוף ציורי וייחודי של בתים צבעוניים, סמטאות צרות מרוצפות אבן, כנסיות עתיקות וכיכרות שוקקות חיים. באזור מגוון גדול של בתי קפה, מסעדות (גם כשרות, ראו בדף "מסעדות כשרות"), ברים וחנויות לצד אתרי מורשת ותרבות מרתקים.

האווירה בטרסטוורה נעימה, מזמינה ואותנטית. אפשר לשמוע מוזיקת רחוב, לפגוש אמנים מקומיים, ולהתרשם מהאופי הקהילתי והמשפחתי. 

בלילה השכונה תוססת מאוד ומלאה אנשים הבאים ליהנות מהחיי הלילה בפאבים ובמועדונים. 

דרכי הגעה: חוצים את נהר הטיבר בגשר הקרוב לגטו היהודי.

 

 
 

המדרגות הספרדיות

המדרגות הספרדיות (Scalinata di Piazza di Spagna) הינן אחד מסמליה הידועים והמצולמים ביותר של העיר רומא באיטליה.

המדרגות האלגנטיות בנויות בסגנון בארוק ומחברות בין הכיכר פיאצה די ספאניה לבין כנסיית טריניטה דיי מונטי הממוקמת בראשן. בסך הכל ישנן 136 מדרגות.

מקור שמן של המדרגות הוא בשגרירות ספרד ששכנה במקום במאה ה-16. המדרגות עוצבו על ידי האדריכל האיטלקי פרנצ'סקו דה סנקטיס במאה ה-17 ונועדו ליצור גישה נוחה עבור הצירים והאורחים שהגיעו מהשגרירות אל הכנסייה שבראש הגבעה.

כיום המדרגות הן אתר תיירות פופולרי המושך אלפי מבקרים מדי יום. הן גם זירה לאירועי תרבות שונים כגון תצוגות אופנה והופעות רחוב.

בונוס: ליד המדרגות הספרדיות יש סניף כשר של המבורגר פונזי. מומלץ בחום! כתובת: Via della Vite, 53, 00187 Roma.

כתובת: Piazza di Spagna, 00187 Roma RM

משחק כדורגל באיצטדיון אולימפיקו

דרכי הגעה:  הדרך המומלצת ביותר היא להגיע במונית. קחו בחשבון עומסים כבדים לפני משחק, ויש להקדים את ההגעה.
אוטובוס – לקחת אוטובוס לפיאצה מנצ'יני אשר נמצאת קרוב לאצטדיון. קווים שמגיעים – 628, 82, היעזרו בגוגל מפות. קחו בחשבון שלפני משחקים לעיתים המסלולים משתנים, עם נקודת ירידה מתוקנת שעשויה להיות במרחק של כמה מאות מטרים משם.
חשמלית – יש תחנת חשמלית ב-Piazzale Flaminio  (מטרו: Flaminio) שממנו קו חשמלית 2 יוצא ישירות לפיאצה מנצ'יני ומשם ברגל. שימו לב: לפני משחקים תחנת החשמלית הזו נהיית צפופה מאוד ולפעמים עשויה לעבור שעה או יותר עד שתוכלו לעלות.
מטרו – תחנות המטרו הקרובות ביותר הן לפנטו ופלמיניו, שתיהן בקו A. למרבה הצער שתיהן נמצאות כ-3 ק"מ דרומית לאצטדיון.
Stadio Olimpico

סיור "מאחורי הקלעים" באיצטדיון אולימפיקו

מסע שמתחיל בעבר מפואר, עם חנוכת האצטדיון בשנת 1953, דרך אולימפיאדת 1960, אליפות אירופה וגביע העולם באתלטיקה (בהתאמה ב-1974 וב-1987), מונדיאל 1990, הניצחונות הגדולים של א.ס. רומא ו-SS Lazio ועד לימינו אנו עם מגוון גדול של אירועים, כולל קונצרטים מרכזיים.
ביקור מקרוב במקומות הסודיים ביותר של האצטדיון (מחדרי ההלבשה ועד למגרש), החפצים הקשורים לשחקנים הגדולים (מהחולצות ועד הגביעים בגרסה הולוגרפית), והחיאה חוויתית מאוד של הרגעים הגדולים בהסטוריה של האצטדיון.

דרכי הגעה:  הדרך המומלצת ביותר היא להגיע במונית. קחו בחשבון עומסים כבדים לפני משחק, ויש להקדים את ההגעה.

אוטובוס – לקחת אוטובוס לפיאצה מנצ'יני אשר נמצאת קרוב לאצטדיון. קווים שמגיעים – 628, 82, היעזרו בגוגל מפות.

לפני משחקים לעיתים המסלולים משתנים, עם נקודת ירידה מתוקנת שעשויה להיות במרחק של כמה מאות מטרים משם. 

חשמלית – יש תחנת חשמלית ב-Piazzale Flaminio  (מטרו: Flaminio) שממנו קו חשמלית 2 יוצא ישירות לפיאצה מנצ'יני ומשם ברגל. שימו לב: לפני משחקים תחנת החשמלית הזו נהיית צפופה מאוד ולפעמים עשויה לעבור שעה או יותר עד שתוכלו לעלות.

מטרו – תחנות המטרו הקרובות ביותר הן לפנטו ופלמיניו, שתיהן בקו A. למרבה הצער שתיהן נמצאות כ-3 ק"מ דרומית לאצטדיון.

חווית Welcome to Rome

מסע מולטימדיה מרגש שיאפשר לכם לגלות את ההיסטוריה וההתפתחות של עיר הנצח לאורך 2700 שנות ההיסטוריה שלה. דרך סוחפת ומרגשת לגלות את סודות העיר והתפתחותה. האטרקציה קרובה מאוד למוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י וניתן לשלב בינהם באותו היום. מרחק הליכה קצר מפיאצה נאבונה ושוק קמפו די פיורי.

מומלץ לבקר במקום בתחילת הטיול, זה יעשה לכם סדר בראש והכנה טובה להמשך השהות ברומא.

שעות פתיחה: 9:00-18:00

מחיר:

 • מבוגר (מעל גיל 14) 17.5 אירו
 • ילדים מגיל 6-13 – 15 אירו
 • ילדים מתחת לגיל 5 חינם

כתובת: Corso Vittorio Emanuele II, 203

 

הצעות לפעילויות נוספות ברומא:

 

Scroll to Top